Kum Sıva (Kara Sıva) Üzerine Saten Alçı Boya

KUM SIVA (KARA SIVA) : İnşaatlarımız kaba halinden sonra bitimi sonrası ince işlere geçişteki ilk uygulamadır. su,çimento ve kum ile hazırlanan bir karışımdır,boyadan önce duvarlara ve tüm yüzeye uygulanır.çimento yerine kireç ile hazırlanan karışım genel olarak yumuşak bir kıvamda olduğundan uygulaması kolaydır. banyo ve yapının dış yüzeylerine uygulanmaz.

Dış duvarın rutubet alması öncelikle dış sıvanın veya dış kaplamanın su emme özelliğine bağlı olmaktadır. Aynı şekilde kuruma işlemi de duvar ve kaplamanın kılcal su emme ve buhar geçirgenlik özelliklerine bağlı kalmaktadır. Bu bakımdan seçilecek yüzey kaplama çeşidi ve duvar malzeme cinsi duvar bünyesinde zaman içinde oluşabilecek denge rutubetini belirleyici olmaktadır. Ytong malzemesinin kılcal su emmesi düşüktür. Bu nedenle dış kaplamadan herhangi bir şekilde sızacak rutubet duvar bünyesinde ilerleme fırsatını bulamadan buharlaşma yolu ile tekrar dışarı atılabilmektedir. Çıplak, tamamen korumasız bırakılan bims tuğla dış duvarlarda en hızlı ve düşük denge rutubetine ulaşılması bu sebepten ileri gelmektedir. bims tuğla malzemesi gözenekli yapısı sayesinde yüksek ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Dış duvar malzemelerinin ısı yalıtım özelliği arttığı oranda üzerine gelen mineral sıva veya kaplamalar yazın daha fazla ısınmaktadır. Bunun sonucu, sıva veya kaplamanın yapacağı ısıl genleşmelerin güvenlikle karşılanabilmesi bakımından sıva veya kaplamanın olabildiğince elastik olması gerekmektedir.

SATEN ALÇI : Kum sıva uygulamasının ardından boyadan önce kaliteli ustalarımızın el emeği ile saten alçı uygulaması yapılır.

BOYA : Dairelerimiz boya uygulamaları Filli Alpina Plus Kullanılır.

Alpina Plus ÜRÜN TANIMI Akrilik kopolimer esaslı, mat görünümlü, emülsiyon esaslı, dekoratif birinci sınıf iç cephe son kat emülsiyon boyasıdır. ÖZELLİKLERİ Alpina Plus, ekonomi ve kaliteyi bir arada veren, mat ve pürüzsüz görünüşlü, su kaldırır yapıda, yüksek örtücülüğe sahip birinci sınıf bir boyadır. Uygulandığı yüzeyle bütünleşir. Yüksek teneffüs kabiliyetine sahiptir. Kabarma ve dökülme yapmaz. Su bazlı olması nedeni ile rahatsız edici bir kokusu yoktur, çevre dostudur.